Jaką kosiarkę do ogrodu wybrać?

By admin
5 sierpnia, 2022
3 min read

Zadbany trawnik jest wizytówką każdego ogrodu. By prezentował się pięknie, musi być zawsze równo skoszony. Warto więc zaopatrzyć się w dobrej jakości kosiarkę, która ułatwi wykonywanie tej czynności. Dostępne produkty można podzielić na kilka rodzajów, które różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem zasilania. Przed zakupem należy więc zastanowić się nad swoimi potrzebami i wymaganiami trawnika. W jaki sposób wybrać najlepszą kosiarkę?

Kosiarka ręczna

Kosiarki ręczne umożliwiają skoszenie trawnika w najprostszy sposób. Urządzenia te są tanie, łatwe w obsłudze, ekologiczne i ciche. Nie trzeba ich podłączać do prądu, ich uruchamianie nie wymaga użycia paliwa. Napędza się je siłą mięśni, dlatego przeznaczone są przede wszystkim dla osób, dla których wysiłek fizyczny nie stanowi problemu. Kosiarki ręczne posiadają noże tnące, które są osadzone na bębnie połączonym z kołami. Podczas pchania urządzenia przy użyciu siły mięśni ostrza są wprawiane w ruch. Należy mieć na uwadze, że koła muszą być mocno dociśnięte do ziemi, co bywa problematyczne w przypadku nierównych terenów. Mechanizm i specyfika pracy tego typu sprzętu wpływają też na jego trudności z koszeniem wysokiej trawy. Używając kosiarki ręcznej trzeba przestrzegać regularności koszenia, by nie dopuścić do nadmiernego wzrostu trawy. Do wad takich urządzeń należy też niska wydajność i konieczność poświęcenia dużej ilości czasu na przeprowadzenie koszenia. Poleca się je jednak do trawników o powierzchni mniejszej niż 50 m2, a także do pielęgnacji niewielkich trawników dekoracyjnych.

Kosiarka spalinowa

Kosiarki spalinowe to rozwiązanie dla osób, które nie chcą męczyć się podczas koszenia i poświęcać na tę czynność wiele czasu. Odznaczają się dużą mocą i możliwościami. Sprawdzają się również w przypadku dużych powierzchni oraz wysokiej i mokrej trawy. Nie wymagają podłączania do prądu. Dobrze radzą sobie w trudno dostępnych miejscach. Wyróżnić można ręczne podkaszarki i kosiarki na kołach. Do wad tego typu urządzeń należy fakt, iż są one najgłośniejsze spośród omawianych. Mają też wysoką cenę i są mało ekologiczne, wymagają uzupełniania paliwa i oleju, a także okresowej konserwacji. Jeśli sprzęt nie posiada rozrusznika, jego uruchamianie może być problematyczne. Podkaszarki sprawdzą się jednak w przypadku niewielkich trawników, ścinania trawy wzdłuż krawężników czy między rabatami. Klasyczne kosiarki spalinowe posłużą właścicielom trawników o dużych powierzchniach, na których znajdują się drzewa i krzewy.

Kosiarka elektryczna

Kosiarki elektryczne to najtańsza opcja spośród wymienionych. Cechują się wygodą użycia i konserwacji. Posiadają jednak słabsze silniki niż modele spalinowe, dlatego sprawdzają się głównie małych i średnich ogrodach przydomowych. Częste ograniczenie stanowi dostęp do źródła zasilania, podczas większych odległości konieczne może być użycie przedłużacza. Wiąże się to jednak z niższym napięciem i mniej efektywną pracą. Kabel może też ograniczać ruchy i plątać się. Do zalet kosiarek elektrycznych trzeba jednak zaliczyć niskie koszty zakupu i eksploatacji. Nie wymagają one częstych przeglądów i prac konserwacyjnych. Wiele modeli posiada dodatkowo zbiornik na trawę, dzięki czemu nie zachodzi konieczność jej grabienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *