Prace ogrodowe w listopadzie mają na celu przygotowanie ogrodu do zimy. To pora na ostatnie porządki i zabezpieczenie roślin przed mrozem. Pomimo że w ostatnich latach zimy są nieco łagodniejsze, niska temperatura może uszkodzić drzewa i krzewy. Nie warto zatem zwlekać z najważniejszymi czynnościami ogrodowymi.
Prace ogrodowe w listopadzie – co należy wykonać?
Jeśli w ogrodzie znajdują się róże, należy usunąć pędy oraz zeschnięte liście. Nie można zostawiać liści, które znajdują się wokół krzewu, gdyż mogą być porażone przez różne choroby. Aby zabezpieczyć krzewy różane, należy usypać kopczyk, a krzewy owinąć odpowiednią tkaniną.
Warto pamiętać również o nawadnianiu roślin zimozielonych. Podczas mrozów są one szczególnie narażone na przesychanie. Aby je odpowiednio zabezpieczyć, należy podlać je, zanim ziemia będzie zmarznięta. Dodatkowo warto zdecydować się na usypanie kopczyka z torfu wokół pnia. Wystarczy warstwa o grubości zaledwie pięciu centymetrów, aby pomóc roślinie przetrwać zimę. Jednak dla roślin wrażliwych na mróz może to być niewystarczające. Wówczas należy owinąć wokół ich pnia chochoł ze słomy lub wykorzystać agrowłókninę. Powinna to być warstwa przepuszczająca powietrze, dlatego nie zaleca się używania folii czy innych tworzyw, które zablokują przepływ powietrza.
Listopad jest ostatnią szansą na wykopanie wszelkich bylin z ogrodu. Regularnie powinny być grabione także liście opadające z drzew. Gromadząc się na trawnikach, tworzą warstwę nieprzepuszczalną, stając się dogodnym siedliskiem dla różnego rodzaju chorób. W efekcie może rozwinąć się np. pleśń śniegowa.
Ogród w listopadzie – ostatnie promienie jesiennego słońca
Listopadowy ogród wciąż cieszy oko. Z drzew spadają ostatnie liście, a mgliste poranki tworzą wyjątkową atmosferę. Niemniej jednak oprócz roślin, warto na zimę przygotować także glebę. W tym celu pomoże zbadanie jej odczynu pH. Jeśli okaże się, że jej odczyn jest niski, oznacza to, że gleba jest zakwaszona. Wówczas konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu wapnowania.
Listopad to również pora na zasadzenie drzewek owocowych. Jeśli pogoda sprzyja, a ziemia nie jest zamrożona, można uzupełnić ogród o kolejne drzewka. Po ich zasadzeniu należy koniecznie usypać kopczyk, aby zabezpieczyć je przed zimą.
W ostatnich dniach przed wystąpieniem mrozów należy zadbać o przydomowe oczko wodne. Oprócz oczyszczenia go z mułu i innych zanieczyszczeń należy wyjąć pompy oraz filtry, oczyścić je i schować. Warto przypomnieć sobie zasady dotyczące ich przechowywania, aby wiosną były znów sprawne. Konieczne będzie uzupełnienie wody w zbiornikach, w których znajdują się rośliny wodne.
Pomimo że krótkie i deszczowe dni listopadowe nie nastrajają pozytywnie do pracy w ogrodzie, listopad jest ważnym etapem w pielęgnacji ogrodu. To, jak ogród zostanie przygotowany na zimę, będzie miało wpływ na to, w jakim stanie zastaniemy go wiosną. Z tego względu warto poświęcić czas szczególnie na zabezpieczanie krzewów i drzew, aby nie uległy uszkodzeniom w zimowych miesiącach.