Ogród wiosną – co warto zrobić w ogrodzie po zimie?

By admin
15 lutego, 2022
4 min read

Wiosna to czas, w którym zawsze mamy najwięcej pracy w ogrodzie. Jest to doskonała pora na wszelkiego rodzaju porządki ogrodowe i planowanie jego zagospodarowania na cały najbliższy rok. W tym czasie zdecydowanie warto uporządkować nasz ogród tak, by dobrze prezentował się przez cały najbliższy rok. Co jeszcze warto zrobić w naszym ogrodzie wiosną? Wszystko dokładnie opowiemy poniżej. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Wiosna to najlepszy czas na porządki w ogrodzie.

Wiosna jest okresem który kończy najbrudniejszą część roku. W naszym ogrodzie zalegają stare i mokre liście pozostałe po jesieni, a wszystkie rośliny wydają się być nieco zaniedbane. Jest to doskonały moment by odkurzyć nasze narzędzia ogrodowe i dokładnie wszystko uporządkować. Wiosna rozpoczyna ciepły etap roku który nie eksploatuje tak bardzo porządku w naszym ogrodzie, więc zdecydowanie warto zająć się tym właśnie teraz. Porządki ogrodowe musimy zacząć od zdjęcia wszystkich zimowych zabezpieczeń z naszych roślin. Musimy jednak upewnić się, że przymrozki nie wrócą, a gdyby jednak powróciły, szybko ponownie wszystko nakryć. Następnie przejdźmy do wygrabienia wszystkich zalegających liści spomiędzy roślin tak aby umożliwić swobodny ich rozwój. Na samym początku warto również wyciągnąć naszą kosiarkę ogrodową bądź jeśli posiadamy – traktorek ogrodowy i skosić trawę. Jeśli po skoszeniu, nadal pozostaną widoczne zeschłe źdźbła możemy je wygrabić, dzięki czemu uzyskamy jednolitą powierzchnię całego ogrodu.

Pamiętaj aby przyciąć rośliny.

Gdy już zadbaliśmy o trawę na naszym podwórku i wszystko zaczyna prezentować się znacznie lepiej, kolejnym krokiem jest przycięcie wszystkich niezbędnych roślin w naszym ogrodzie. Doskonałym narzędziem przydatnym w tym procesie będzie sekator teleskopowy możliwy do kupienia w każdym sklepie ogrodowym. Warto usunąć wszystkie uschnięte gałązki oraz liście w naszym ogrodzie, aby nic nie zaburzało jego żywych kolorów które szczególnie uwydatnią się dopiero na wiosnę. Warto też nieco przerzedzić ilość gałązek na naszych drzewach owocowych aby umożliwić łatwiejsze przedostawanie się światła w głąb drzewa. Pamiętajmy jednak, aby nie przycinać krzewów kwitnących wiosną przed ich przekwitnięciem. Na tym etapie warto też usunąć wszelkie przykopy, które miały za zadanie zabezpieczać rośliny i drzewa przed mrozem. Na tym etapie konieczne może okazać się napowietrzenie gleby. Możemy zrobić to za pomocą aeratora bądź zwyczajnie nakłuwając darnię widłami. Pod wpływem mrozu oraz dużej ilości wilgoci, trawa bardzo łatwo się odkształca. Niezbędne jest więc wałowanie darni walcem.

Zadbaj o odpowiednie nawożenie gleby i wysiej pierwsze nasiona.

Tak jak wspominaliśmy wyżej, zadbanie o porządek i ogólną schludność naszego ogrodu jest podstawą wiosennych prac. Jednak gdy już się z tym uporamy warto wykonać pierwsze nawożenie. W tym celu najlepsze będą wieloskładnikowe nawozy bogate w azot, które skutecznie pobudzą rozrost naszych roślin. Pamiętajmy aby zawsze stosować się do instrukcji producenta. Pozwoli to na lepsze dostosowanie nawozów pod dany typ roślin – inne nawozy będą odpowiednie do roślin iglastych, a inne do przykładowo róż. Przystępując do wysiewu nasion, warto robić to do doniczek ze względu na ryzyko wystąpienia przymrozków. W przypadku większości warzyw, rozmnażanie następuje przez proces rozsady. Rozsady z łatwością zakupimy w każdym sklepie ogrodniczym, można także wyhodować je samemu. Wysiewając rośliny jednoroczne takie jak nagietki, nasturcje czy lewkonie warto zaczekać do drugiej połowy maja, aby zminimalizować ryzyko przymrozków.

Dla osób spędzających dużo czasu w ogrodzie, a zarazem posiadających wiele narzędzi, doskonałym rozwiązaniem może być domek ogrodowy. Jest to nic innego jak niewielka, najczęściej drewniana skrytka na narzędzia ogrodowe pozwalająca ochronić je przed czynnikami atmosferycznymi. Jest to również doskonały sposób na zwolnienie mnóstwa miejsca, przykładowo z garażu ponieważ bez problemu zmieścimy tam też kosiarkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *