Pierwsze dni wiosny powiązane są z mnóstwem pracy w ogrodzie. Gdy świat budzi się do życia, a my chcemy cieszyć się pięknym ogrodem do końca jesieni, musimy zakasać rękawy i zabrać się do pracy. Jakie prace ogrodowe są konieczne z początkiem wiosny? Jak zagospodarować ogród, aby nie tylko cieszył nasze oko, ale także przynosił obfite plony? Czy możemy w jakiś sposób uniknąć czasochłonnej pielęgnacji trawnika? Przekonajmy się!
Jak zadbać o trawnik
Koszenie trawnika to nie wszystko!
Koszenie trawnika przy pomocy kosiarki spalinowej lub elektrycznej to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest to czasochłonne zajęcie, które towarzyszy nam od początku wiosny do późnej jesieni. Jednak koszenie trawy to nie jedyny zabieg, który musimy przeprowadzać. Niezwykle ważna jest wertykulacja trawy.
Co do jest wertykulacja
Jest to zabieg, podczas którego przy pomocy wertykulatora usuwamy filc oraz mech. Dzięki temu trawa będzie miała lepszy dostęp do substancji odżywczych oraz do słońca. Wertykulacja trawnika może być przeprowadzana na dwuletnich oraz starszych trawnikach. Czasami konieczne może okazać się dosiewanie trawy. Natomiast przed wertykulacją powinniśmy usunąć wszystkie chwasty – ręcznie (za pomocą wyrywacza do chwastów) lub za pomocą preparatów na chwasty (zalecane przy dużej ilości chwastów).
Przycinanie drzew oraz krzewów – formujące oraz prześwietlające
Nadawanie formy krzewom oraz drzewom
Dlaczego tak ważne jest przycinanie drzew oraz krzewów? Podstawowe przycinanie drzewek oraz krzewów to tzw. przycinanie formujące. Służy ono nadaniu odpowiednich kształtów krzewom oraz drzewom ozdobnym i owocowym.
Do przycinania żywopłotu oraz formowania niewielkich drzewek świetnie nadają się nożyce do żywopłotu. Na rynku mamy obecnie dostępne oprócz nożyc ręcznych, nożyce do żywopłotu spalinowe oraz akumulatorowe. Warto po nie sięgnąć – zwłaszcza, jeśli musimy zadbać o sporą ilość krzewów.
Przycinanie drzew – wpływ na urodzaj oraz jakość owoców
Przycinanie krzewów oraz drzew ma nie tylko znaczenie ze względów optycznych. Kontrola nad rozmiarem oraz kształtem roślin w ogrodzie pozwala nam na lepsze zagospodarowanie terenem. W przypadku drzew oraz krzewów owocowych przycinanie ma duży wpływ na ilość oraz jakość owoców.
Wartości odżywcze pobierane przez korzenie wraz z wodą są ograniczone. Jeśli muszą one trafić do wielu owoców w rozłożystej, nieprzyciętej koronie, owoce te będą znacznie mniejsze. Nie bez znaczenia będzie tu również ograniczony dostęp promieni słonecznych. Dlatego tak ważne jest przycinanie drzew owocowych oraz niektórych krzewów.
Podczas przycinania drzewek oraz krzewów pomocny będzie sekator. Przy mocniejszych gałęziach warto sięgnąć po sekator kowadełkowy. Z kolei podczas przycinania gałęzi wysokich drzew pomocny będzie sekator na wysięgniku – ewentualnie stabilna drabina. Przy dużych, starych, mocno zaniedbanych drzewach, konieczne będzie skorzystanie z piły ręcznej lub spalinowej.
Sianie oraz sadzenie
Wraz z nadejściem wiosny przystępujemy do uprawy grządek. Sianie oraz sadzenie wymaga odpowiedniego przygotowania ziemi – spulchnienia za pomocą szpadla, a następnie wyrównania przy pomocy grabi. Przy siewie do gruntu warto wykorzystać nasiona rzodkiewki lub roszponki, które szybko kiełkują. W ten sposób będą one wyznaczały grządki innych warzyw, które wzejdą znacznie później. Korzystając z sadzonek powinniśmy pamiętać o tym, aby posadzić je od razu po zakupie i podlać natychmiast po posadzeniu.
Ze wszystkich wyżej wymienionych czynności najbardziej czasochłonna jest pielęgnacja trawnika. Coraz więcej osób sięga po znacznie prostsze rozwiązania. Trawniki są zastępowane kwiatami polnymi, które wymagają znacznie mniej pielęgnacji – koszenia dwa razy w roku. Ponadto są one odporne na suszę i nie wymagają podlewania. Aby w ogrodzie było kolorowo aż do późnej jesieni, należy wybrać odpowiednią mieszankę kwiatów. Oczywiście tak proekologiczne rozwiązanie nie jest dla wszystkich. Warto jednak chociaż część ogrodu zagospodarować w ten sposób tworząc schronienie dla wielu gatunków owadów, ptaków, gadów oraz gryzoni.